Aktualności "Zielony rower" Aktualności "Zielony rower"

Powrót

Zielony Rower 2016 - podsumowanie

Zielony Rower 2016 - podsumowanie

W dniach 12-14 września po raz 7. zorganizowaliśmy Program Edukacyjno - Warsztatowy „Zielony Rower".

We wtorek 13 września br. Siedemdziesięciu dwóch leśnych edukatorów wyruszyło z Zamku Czocha do szkół, na specjalnie oznakowanych rowerach z plecakami pełnymi pomocy naukowych oraz prezentów dla dzieci i młodzieży. Jedni mieli do pokonania tylko zjazd z górki, inni ponad 20 km górskimi drogami.

W przystrojonych szkołach odbyły się występy artystyczne i wystawy prac leśnych a leśnicy odwdzięczyli się potężną porcją leśnej wiedzy. W ciągu jednego dnia z edukacji leśnej skorzystało ponad 2000 dzieci i młodzieży z 38 szkół w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świeradów z powiatu lubańskiego oraz lwóweckiego.

Szkoły oceniały przygotowanie leśników do zajęć, a leśnicy przygotowanie szkół pod hasłem „dzień Lasu" w ramach „Zielonego Roweru". Dzięki specjalnym kryteriom oceny poznaliśmy najlepiej przygotowane szkoły, które zostały nagrodzone bonami na zakup pomocy dydaktycznych oraz zaproszeniami na klasowe wycieczki.

W środę 14 września to edukatorzy byli postawieni w roli uczniów i wraz z leśnikami Nadleśnictwa Świeradów odwiedzili kolejno przygotowane punkty edukacyjne wokół jeziora Złotnickiego i Leśniańskiego przemieszczając się na rowerach oraz przepływając jezioro kajakami, łódkami oraz... rowerami wodnymi. Żeby zaliczyć wszystkie zadania, leśnicy podzieleni na pięć drużyn, na zasadach gry terenowej geocaching musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością oraz zespołowością, dzięki czemu mogli osiągnąć więcej niż działając indywidualnie. Bycie jednocześnie nauczycielem i uczniem umożliwia edukatorom leśnym zrozumienie swojego odbiorcy, sposobu myślenia i postrzegania lasu oczami ucznia.

Po dniu pełnym wrażeń i wiedzy przyszedł czas na najważniejszy wieczór. Na Sali Rycerskiej w Zamku Czocha odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Zielonego Roweru" oraz rozdanie nagród. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli gmin, powiatów lubańskiego oraz lwóweckiego, dyrektorów i nauczycieli szkół oraz edukatorów – leśników.

LAUREACI

Wśród wyróżnionych szkół znalazły się:

  1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Grabiszycach Średnich – BON Burmistrz Miasta Świeradów – Zdrój
  2. Szkoła Podstawowa w Giebułtowie – BON Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk
  3. Miejski Zespół Szkół w Świeradowie – Zdroju - BON Burmistrz Miasta Świeradów – Zdrój
  4. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie – BON Starosta Powiatu Lwóweckiego
  5. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku – BON Burmistrz Miasta i Gminy Leśna
  6. Gimnazjum nr 1 im. S. Wyspiańskiego w Lubaniu – BON Starosta Powiatu Lubańskiego
  7. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim – BON Burmistrz Miasta i Gminy Gryfów Śląski
  8. Zespół Szkół Szkolno - Przedszkolny w Pisarzowicach – Wycieczka w góry z przewodnikiem TOM-SPORT
  9. Zespół Szkolno - Przedszkolny SP im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej – Wstęp na basen Aquapark Interferie Sport Hotel
  10. Szkoła Podstawowa im.Janusza Korczaka w Biedrzychowicach – Zwiedzanie Zamku Czocha

Każdy edukator przygotował scenariusz zajęć, który podlegał ocenie komisji doświadczonych nauczycieli w składzie: Teresa Fierkowicz, Izabela Salawa, Mariola Kotowicz, Beata Nowicka.

Najlepsze scenariusze:

I miejsce: „Leśne rewolucje – odkrywamy, gotujemy, warstwy lasu poznajemy" – Piotr Gruszka (N-ctwo Chojnów)

II miejsce:

  •  "Woda kroplą życia" –  Adriana Jaszczak (N-ctwo Oleśnica Śląska)
  •  „Wilk jaki jest każdy widzi" – Anna Makielska (N-ctwo Bolesławiec)

III miejsce:

  • ,,Bądź jak Harry Potter. Leśna szkoła magii i czarodziejstwa" – Adam Gomółka (N-ctwo Mińsk)
  • „Matematyka jest niezbędna dla przyrodnika i leśnika" –  Joanna Oleszyńska - Niżniowska (N-ctwo Oleśnica Śląska)

Wyróżnienia:

  • „Krótko o bioróżnorodności i antropopresji" – Mariusz Wrona (Lasy Miejskie Warszawa)
  • „Uwaga – strefa" – Jarosław Przydacz (N-ctwo Garwolin)
  • „Martwe drewno, czy na pewno martwe" – Anna Wiewióra (N-ctwo Garwolin)

Za scenariusze i zajęcia pełne pasji przyznaliśmy wyróżnienia specjalne oraz nadaliśmy tytuły:

  • Zielony Paparazzi – „Jak fotografować las? – w obiektywie leśnika" – Piotr Bober (N-ctwo Głogów)
  • Tajemnica Twierdzy Szyfrów – „Woda w lesie" – Karolina Grabowska (N-ctwo Bełchatów)
  • Top Music – „W leśnej głuszy – muzyka dla uszu i duszy" – Marcin Olejnik (N-ctwo Szklarska Poręba)
  • Kiciarz Roju – „Tajemnice życia pszczół" – Paweł Zieliński (N-ctwo Szczytno)
  • Żółta Strzała – „Podróż moich marzeń" – Dominik Wieczorkiewicz (N-ctwo Karwin)

Tytuły specjalne nadaliśmy również wyjątkowym uczestnikom za ponadprzeciętne zaangażowanie:

  • Wierny kompan Żółtej Strzały – Przemysław Grześkowiak (N-ctwo Karwin)
  • Gofrowe Rewolucje – Stanisława Gomółka (N-ctwo Siedlce)

W konkursie na lidera edukacji najlepszym z najlepszych został Piotr Gruszka z Nadleśnictwa Chojnów, który w nagrodę odjechał na zielonym rowerze.

Wśród najlepszych edukatorów znaleźli się również:

  • Anna Makielska (N-ctwo Bolesławiec)
  • Joanna Oleszyńska – Niżniowska (N-ctwo Oleśnica Śląska)
  • Adam Gomółka (N-ctwo Mińsk)
  • Adriana Jaszczak (N-ctwo Oleśnica Śląska) 

Tegoroczna edycja Programu Edukacyjno – Warsztatowego „Zielony Rower" pod wieloma względami po raz kolejny była wyjątkowa.

Drużyna z Nadleśnictwa Karwin, pokonała ponad 400 km siłami własnych mięśni by dojechać do Świeradowa - Dominik Wieczorkiewicz -ponownie- na hulajnodze oraz Przemysław Grześkowiak na rowerze.

Tym samym serdecznie dziękujemy wszystkim edukatorom za zawodowo przygotowane i przeprowadzone zajęcia w szkołach, nauczycielom oraz uczniom za bardzo miłe przyjęcie oraz  świetne przygotowanie szkół i klas.

Podziękowania za współpracę oraz sfinansowanie nagród dla Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział we Wrocławiu, Powiatu Lubańskiego, Powiatu Lwóweckiego, Gminy Świeradów – Zdrój,  Gminy Leśna, Gminy Gryfów Śląski, Gminy Mirsk,  Tom – Sport, Interferie Aqua Park Sport Hotel oraz dla Zamku Czocha.

 

Współorganizator Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

 

Relacje ze szkół na Facebooku:

Relacje ze szkół na stronach www:

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kościelniku

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lubaniu im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba w Lubaniu

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu

Szkoła Podstawowa im. Osadników Ziemi Mirskiej w Mirsku

Szkoła Podstawowa nr 1 w Olszynie 

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie

Szkoła Podstawowa im. Św. Floriana w Rębiszowie

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku 

Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu

Zespół Szkół im. Juliusza Słowackiego w Zarębie

Gimnazjum w Leśnej 

Gimnazjum nr 1 im. S. Wyspiańskiego w Lubaniu

Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Lubaniu

Gimnazjum Nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu

Gimnazjum Publiczne im. Aleksandra Fredry w Pisarzowicach

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu