Aktualności "Zielony rower" Aktualności "Zielony rower"

Powrót

Zielony Rower 2015 - relacja

Zielony Rower 2015 - relacja

W dniach 9-11 września XIII-wieczny Zamek Czocha położony nad Kwisą po raz kolejny gościł leśnych edukatorów z całej Polski w ramach 6. edycji Programu Edukacyjno - Warsztatowego „Zielony Rower".

W czwartek 10 września br. siedemdziesięciu leśnych edukatorów wyruszyło z Zamku Czocha do szkół, na specjalnie oznakowanych rowerach z plecakami pełnymi pomocy naukowych oraz prezentów dla dzieci i młodzieży. Jedni mieli do pokonania tylko zjazd z górki, inni ponad 20 km górskimi drogami.

W przystrojonych szkołach odbyły się występy artystyczne i wystawy prac leśnych a leśnicy odwdzięczyli się potężną porcją leśnej wiedzy. W ciągu jednego dnia z edukacji leśnej skorzystało 2300 dzieci i młodzieży z 36 szkół w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świeradów z powiatu lubańskiego oraz lwóweckiego.

Szkoły oceniały przygotowanie leśników do zajęć, a leśnicy przygotowanie szkół do „Zielonego Roweru". Dzięki specjalnym kryteriom oceny poznaliśmy najlepiej przygotowane szkoły, które zostały nagrodzone bonami na zakup pomocy dydaktycznych oraz zaproszeniami na różne zajęcia i warsztaty.

W piątek 11 września to edukatorzy byli postawieni w roli uczniów szkół ponadpodstawowych i wraz z leśnikami Nadleśnictwa Świeradów odwiedzili kolejno przygotowane punkty edukacyjne wokół jeziora Złotnickiego i Leśniańskiego przemieszczając się na rowerach oraz przepływając jezioro kajakami, łódkami oraz... rowerami wodnymi. Żeby zaliczyć wszystkie zadania, leśnicy podzieleni na pięć drużyn, musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością oraz zespołowością, dzięki czemu mogli osiągnąć więcej niż działając indywidualnie. Bycie jednocześnie nauczycielem i uczniem umożliwia edukatorom leśnym zrozumienie swojego odbiorcy, sposobu myślenia i postrzegania lasu oczami ucznia.

W piątkowy wieczór na Sali Rycerskiej w Zamku Czocha odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Zielonego Roweru" oraz rozdanie nagród. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli gmin, powiatów lubańskiego oraz lwóweckiego, Karkonoskiego Parku Narodowego, Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, Senatora RP – Jana Michalskiego, dyrektorów i nauczycieli szkół oraz edukatorów – leśników.

LAUREACI

Wśród wyróżnionych szkół znalazły się:

1.       Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Biedrzychowicach

2.       Miejski Zespół Szkół w Świeradowie – Zdroju

3.       Szkoła Podstawowa w Radogoszczy

4.       Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kościelniku

5.       Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Grabiszycach Średnich

6.       Szkoła Podstawowa w Giebułtowie

7.       Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku

8.       Zespół Szkół Szkolno – Przedszkolnych w Pisarzowicach

9.       Zespół Szkolno – Przedszkolny im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej

10.   Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie

11.   Szkoła Podstawowa im. Osadników Ziemi Mirskiej w Mirsku

12.   Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olszynie

13.   Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śląskim

14.   Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu

15.   Szkoła Podstawowa w Krobicy

16.   Zespół Szkół im. Juliusza Słowackiego w Zarębie

 

Dodatkowo, każdy edukator przygotował scenariusz zajęć, który podlegał ocenie komisji w składzie: Izabela Salawa oraz Teresa Fierkowicz.

Komisja nagrodziła i wyróżniła 11 scenariuszy:

I miejsce: „Kryminalne zagadki lasu-na tropie zabójcy" – Maciej Pawłowski (RDLP Warszawa)

II miejsce: „Ogień w lesie- dobrze czy źle" – Marcin Smoleński (N-ctwo Drewica)

III miejsce:

  • „Uczta dla zmysłów, czyli las to nie tylko drewno" – Stanisława Gomółka (N-ctwo Siedlce)
  •  „Witaj przygodo-jesteśmy poszukiwaczami skarbów" – Adam Gomółka (N-ctwo Mińsk)

Wyróżnienia:

  •  „Trop w trop, śladami dzikich zwierząt" – Magdalena Kołodziejczyk-Kielich (Lasy Miejskie Warszawa)
  • „Jak rośnie las" – Krzysztof Roszkiewicz (N-ctwo Wałbrzych)
  •  „Nietoperze-latający mieszkańcy lasu" – Dariusz Lewczuk (N-ctwo Wałbrzych)
  • „Zmysłowy las" – Agnieszka Pietrzak (Lasy Miejskie Warszawa)
  • „Leśnik dla lasu, las dla wszystkich ludzi" – Piotr Gruszka (N-ctwo Chojnów)
  • „Funkcje lasu i praca leśnika" – Dorota Stodolak (N-ctwo Kamienna Góra)
  • „Drzewa iglaste" – Ewelina Suchodolska (N-ctwo Lądek Zdrój)

 

W konkursie na lidera edukacji najlepszym z najlepszych został Maciej Pawłowski z RDLP Warszawa, który do domu w tym roku odjechał na zielonym rowerze.

Wśród najlepszych edukatorów znaleźli się również:

  • Marcin Smoleński
  • Adam Gomółka
  • Stanisława Gomółka
  • Dariusz Orda
  • Tomasz Łesyszyn
  • Agnieszka Suchodolska
  • Agnieszka Pietrzak
  • Magdalena Kołodzieczyk – Kielich
  • Joanna Oleszyńska – Niżniowska
  • Dariusz Lewczuk
  • Adam Robaszkiewicz
  • Katarzyna Przydacz
  • Jarsoław Przydacz

W tym roku za świetnie przygotowane scenariusze wręczyliśmy trzy zaproszenia specjalne na przeprowadzenie warsztatów w ramach 7. Edycji „Zielonego Roweru" w przyszłym roku dla Macieja Pawłowskiego, Stanisławy Gomółki oraz Adama Gomółki.

Tegoroczna edycja Programu Edukacyjno – Warsztatowego „Zielony Rower" pod wieloma względami była wyjątkowa. Największa liczba edukatorów, najwięcej szkół oraz dzieci i młodzieży, najlepsze scenariusze oraz… jeden uczestnik który przyjechał do nas na... hulajnodze, dla którego przyznaliśmy nagrodę specjalną -  tytuł „Żółta strzała" dla najszybszej hulajnogi świata otrzymał Dominik Wieczorkiewicz z Nadleśnictwa Karwin.

Tym samym serdecznie dziękujemy wszystkim edukatorom za zawodowo przygotowane i przeprowadzone zajęcia w szkołach, nauczycielom oraz uczniom za bardzo miłe przyjęcie oraz  świetne przygotowanie szkół i klas.

Podziękowania za współpracę dla Powiatu Lubańskiego, Powiatu Lwóweckiego, Senatora RP Jana Michalskiego, Gminy Świeradów – Zdrój, Gminy Lubań, Gminy Leśna, Gminy Gryfów Śląski, Gminy Mirsk, Gminy Siekierczyn, Koła Łowieckiego „Jeleń" Jelenia Góra oraz firm ULiM Dariusz Szczepański, „Chata za wsią", Tom – Sport, Interferie Aqua Park Sport Hotel.