Wydawca treści Wydawca treści

O nadleśnictwie

000

Nadleśnictwo Świeradów funkcjonuje w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Gospodaruje na powierzchni 15765 ha. Podzielone jest na dwa obręby i 14 leśnictw.

Niecodzienny klimat Gór Izerskich sprawia, że obok górnoreglowych, majestatycznych borów  świerkowych podziwiać tu można zasobne, odnawiające się naturalnie buczyny i dębiny. Ciągnące się prawie 50 km kompleksy leśne, spinają Halę Izerską i Smreka  (1123 m n.p.m.) z doliną rzeki Kwisy i sięgają aż po Lubań (350 m n.p.m.). Na terenie Nadleśnictwa znajduje się utworzony w roku 2000 Rezerwat „Torfowiska Doliny Izery" (213,34 ha). Zasilana wartkimi, górskimi strumieniami Izera leży w zlewni Morza Północnego. Surowy klimat sprawia, że dwumetrowa warstwa śniegu zalega tu przez prawie pół roku. Prawdziwą „Izerską Syberię" przez 150 dni w roku spowija gęsta mgła a ostatniej zimy temperatura spadła tu do -37 st. Celcjusza. Rejon ten obfituje w wiele bardzo rzadkich gatunków flory, takich jak: sosna błotna, jałowiec halny, brzoza karłowata, mająca tylko trzy stanowiska w Polsce, oraz wiele chronionych roślin charakterystycznych dla torfowisk wysokich. Maj jest miesiącem, w którym leśną ciszę przerywają wspaniałe pieśni godowe będącego pod ścisłą ochroną cietrzewia. Oko wprawnego turysty wypatrzeć tu może żurawia, puchacza, bociana czarnego, kanię rdzawą a nawet bielika. W letnie deszczowe dni, przy odrobinie szczęścia, na północnych zboczach Grzbietu Kamienickiego spotkać można rzadką salamandrę plamistą. Obszar Nadleśnictwa obfituje w wiele  ciekawych miejsc, które przyciągają turystów i miłośników przyrody ceniących sobie spokój i majestat Gór Izerskich. W zimie tereny te są prawdziwym rajem dla narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Znana w całej Europie jest baza narciarstwa biegowego w Jakuszycach – słynny „Bieg Piastów".

Na północnych stokach Świeradowca (1030 m n.p.m.) znajduje się najdłuższy wyciąg orczykowy w Sudetach – 1250 m. Coraz większą popularność zyskują wyścigi psich zaprzęgów. W lecie na drogach i szlakach pojawiają się miłośnicy kolarstwa górskiego. Na stałe w kalendarz imprez sportowych wpisały się zawody i maratony kolarstwa górskiego. Miłośnicy tego sportu mają do wyboru gęstą sieć dróg leśnych, asfaltowych, oraz szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Góry Izerskie obfitują w niezwykłe miejsca i nieprawdopodobne historie. Usłyszeć je można w długie zimowe wieczory, przy kominkach schronisk: „Stóg Izerski" i „Chatka Górzystów". Bez prądu i bieżącej wody, są żywym świadectwem dawnych dni. Na terenie Nadleśnictwa istnieją liczne wsie o ciekawej historii, jak Platerówka. To tutaj osiedliły się kobiety z batalionu kobiecego przy Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Tutejsze tereny obfitują także w liczne zabytki kultury, m.in.: Zamek Czocha, Zamek Gryf, Zamek Świecie, Zamek Leśna, Zamek Rajsko, Opactwo Cystersów w Henrykowie Lubańskim i liczne pałace. W Henrykowie znajduje się także najstarsze polskie drzewo – cis pospolity. Jego wiek szacowany jest na 1300 – 1500 lat. Oryginalnymi zabudowaniami zachwyca Zamek Czocha nad Zalewem Leśniańskim. Warto tu zobaczyć tajemne przejścia i plenery znane z wielu filmów jak: „Gdzie jest generał", „Joanna d'Arc", „Pan samochodzik", czy „Wiedźmin". Budzi respekt rozmach zabytkowych kamiennych tam zalewów: Leśniańskiego (1905) i Złotnickiego (1924). Razem z zaporą Pilchowicką stanowią one system zabezpieczeń przeciwpowodziowych wybudowanych na początku wieku, po wielkich wylewach rzek. Przy drodze Jelenia Góra – Zgorzelec położone jest miasteczko Lubomierz znane z serialu „Sami swoi", Muzeum Kargula i Pawlaka, oraz ostatnio z Festiwalu Filmów Komediowych. Po trudach restytucji, gospodarka leśna w Nadleśnictwie Świeradów nastawiona jest szczególnie na ochronę lasów, które ze względu na funkcje wodochronne, glebochronne, uzdrowiskowe a także położenie w strefie górnej granicy lasu wymagają stałej, fachowej troski leśników.