Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Krajobrazu w Lubaniu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu serdecznie zapraszamy na spacery krajobrazowe organizowany wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Gminę Miejską Lubań, Nadleśnictwo Świeradów i Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, które odbędą się w piątek 19 października 2018 r. W imprezie przewidziany jest udział uczniów i harcerzy. Spacery zostaną połączone z upamiętnieniem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Spacery krajobrazowe organizowane są w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, święta zainicjowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem spacerów krajobrazowych jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.

Tegoroczny spacer rozpocznie się o godz. 10:00 na placu przy Ratuszu w Lubaniu. Po uroczystym otwarciu obchodów uczestnicy spaceru będą mieli do wyboru trzy trasy, po których zostaną oprowadzeni z przewodnikami:

  • trasa Miejsca Pamięci Narodowej w Lubaniu,
  • trasa Szlakiem Wygasłych Wulkanów,
  • trasa Krajobraz Pogórza Izerskiego widziany z Lubańskich wież.

W trakcie spacerów będzie można obserwować zróżnicowany krajobraz Lubania, z naciskiem na krajobraz kulturowy.

Następnie uczestnicy wszystkich trzech grup zbiorą się na szczycie Parku na Kamiennej Górze, gdzie będzie miało miejsce sadzenie 5 dużych drzew ku czci Ojców Niepodległości. Na zakończenie obchodów, ok. godz. 13:00, w kociołku Parku na Kamiennej Górze zorganizowane zostanie ognisko, któremu towarzyszyć będzie śpiew pieśni patriotycznych, intonowanych przez Harcerski Krąg Instruktorów i Starszyzny Harcerskich „Korzenie” Hufiec ZHP Lubań.

Serdecznie zapraszamy!

(źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska)